Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo
AKCEPTUJĘ

Infolinia: (+48) 507-231-365 tel. (+48) 503-454-350

Top

Najczęściej popełniane błędy przy murowaniu pustaków

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak ważne jest zachowanie pewnych zasad podczas murowania ogrodzeń oraz innych elementów z pustaków betonowych ogrodzeniowych. Ogrodzenie powinno być wykonane według odpowiednich norm a czesto nie znajomość ich prowadzi do lekkiego lub trwałego uszkodzenia materiałów z których zostały wykonane.

1. Zła mieszanka betonowa w pustakach.

Pierwszym i jednym z najczęśtrzych błędów jakie wykonują wykonawcy to zalewanie pustaków byle czym. TAK! Dosłownie! Piasek i to w dodatku z krzemionką i gliną plus odrobinę cementu. A póżniej w zimę płacz i rozczarowanie, że pustaki popękały. Niezwykle ważne jest to czym je zalewamy. Im lepsza mieszanka tym mniejsze ryzyko na ich popękanie w okresie zimowym. Dlatego zaleca się zalewanie pustaków betonem minimum klasy B20/C25 w temperaturze dodatniej i nie przemrozić go przez 30dni. 



2. Brak impregnacji daszków i ogrodzenia

Drugim poważnym błędem jest brak impregnacji chociażby daszków. Jeśli chcemy zwiększyć trwałość ogrodzenia i zmniejszyć ilość naturalnych wykwitów wapiennych powinniśmy zaraz po wymurowaniu ogrodzenia zaimpregnować daszki. Zmniejszy to przenikanie wody w głąb ogrodzenia, zwiększy jego trwałość i co najważniejsze znacząco zmniejszy powstawanie wykwitów wapiennych. Do impregnacji zalecane jest użycie profesjonalnej chamii SCHOMBURG, która zamknie pory na stałe. Nie zwykły impregnat. 1L na około 15 daszków o długości 50cm.



3. Brak uszczelnienia daszków

Co nam po impregnacji daszków skoro spoiny nie są uszczelnione a daszki źle przyklejone do pustaków. Ważne podczas murowania jest to aby dokładnie przykleić i uszczelnić daszki aby woda nie wchodziła w głąb ogrodzenia.



4. Brak izolacji na fundamencie

Niektórzy uważają, po co izolacja pod ogrodzenie. Przecież nie  potrzeba. Zmniejszy to przyczepność pustaków do fundamentu. Nieststy ale przy prawidłowym murowaniu ogrodzeń lub ścian powinnićmy użyć izolacji poziomej. Dlaczego? Aby ewentualna woda/wilgość kapilarnie nie podchodziła od fundamentu do pustaków. Zmniejsza to powstawanie wykwitów wapiennych 



5. Nieodpowiednia pora murowania i zalewania pustaków.

Poważnym błędem podczas wykonywania ogrodzeń jest to w jakim okresie je wykonujemy. Niektóry kupują bloczki w listopadzie i mówią, że niedługo będą je murować nie zważając na to, że temperatura nocą spada poniżej 0°C. Jeśli wymurujemy i zalejemy bloczki zbyt późną jesienią lub zbyt wczesną wiosną a temperatura po zalaniu spadnie poniżej 0°C to możemy narazić pustaki na popękabnie. Dlaczego? Woda znajdująca się w betonie, którym zalewamy pustaki zamarznie i zwiększy swoją objętość. Pustaki nie są z gumy i się nie rozciągną tylko popękają.



6. Zasypywanie zamiast zalanie pustaków betonem.

Kolejnym poważnym błędem jest niewłaściwa plastyczność mieszanki betonowej. Niektórzy zamiast zalać pustaki plastycznym betonem przypominającym papkę robią go w postaci sypkiej i zasypują. Beton półsuch ma bardzo dużą endencję do picia wodu. 



7. Brak zbrojenia w ławie fundamentowej pod ogrodzeniem

Nieststy ale często bywa tak, że wykonawca lub inwestor z racji na oszczędność nie wykonują zbrojenia. Do czego to może doprowadzić? Głównie do pękania pionowego fundamentu a z czasem odzielenie się i przemieszczenie w górę i w dół jego fragmentu.




8. Zbyt płytki fundament

Niektórzy wykonawcy podchodzą do swojej pracy z podejściem a po co taki duży fundament. Wystarczy 30-40cm. No nieststy nie. Wszystko zależy od gruntu, strefy przemarzania i tego jakie ogrodzenie będzie będzie na tym fundamencie stało. Często bywa tak, że ogrodzenie składa się z dłuższych ścianek a do tego dochodzi śmietnik, który jest całkowicie zabudowany. Podnosi to znacząco ciężar ogrodzenia. Dodatkowo jeśli mamy grunt gliniasty to powiniśmy fundament wykopać conajmniej do strefy przemarzania. W Polsce mamy 4 strefu przemarcania.